Po co mi rzeczoznawca majątkowy?

W tym wpisie powiem czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy, jak przebiega wycena nieruchomości i dlaczego warto ją wykonać u profesjonalisty

Wyobraź sobie, że chcesz sprzedać dom lub działkę. Zależy Ci, aby przeprowadzić transakcję możliwie szybko, ale otrzymać godziwą cenę. Potrzebujesz wystawić ofertę sprzedaży swojej nieruchomości i ustalić cenę ofertową. Jak to zrobić, jeśli nie chcesz skorzystać z profesjonalnej wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego?

Masz kilka możliwości:

1. możesz samodzielnie spróbować przeanalizować dostępne na rynku oferty sprzedaży podobnych nieruchomości

i na tej podstawie ustalić swoją cenę wyjściową

2. możesz skorzystać z darmowych portali „wyceniających”

3. możesz ustalić swoją cenę życzeniowo i korygować ją w oparciu o zainteresowanie ofertą

Każda z powyższych możliwości, może kosztować Cię finalnie utratę czasu i pieniędzy. Dużo większych, niż koszt

zatrudnienia profesjonalisty do wyceny.

Dlaczego? Już Ci wyjaśniam.

W przypadku samodzielnego analizowania ofert (żmudne zajęcie), a także przy korzystaniu z darmowych portali „wyceniających” będziesz bazować na cenach ofertowych, a nie faktycznie zapłaconych w transakcji sprzedaży. Czy wiesz, że różnią się one średnio o 10%. Ponadto nie będziesz w stanie dokładnie porównać swojej nieruchomości z oferowanymi do sprzedaży, bo często w ofertach nie ma wszystkich niezbędnych do tego danych jak np. pełnej lokalizacji, która jest kluczowym czynnikiem cenotwórczym.

W przypadku zaś ustalenia ceny życzeniowej i próby jej korygowania w oparciu o zainteresowanie ofertą, tracisz mnóstwo czasu. Ponadto ryzykujesz, że nie zdążyć sprzedać zanim nastąpią istotne zmiany na rynku. Dodatkowo tracisz świeżość oferty – potencjalni nabywcy widząc, że oferta wciąż jest aktualna od dłuższego okresu czasu, przestają się nią interesować. Podświadomie myślą, że coś musi być z nią nie tak, skoro się nie sprzedała.

Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy i na czym polega wycena nieruchomości?

Rzeczoznawca majątkowy to zawód chroniony prawem. Aby nim zostać trzeba spełnić szereg kryteriów.

W tym m.in. odbyć praktykę i zdać bardzo trudny egzamin państwowy.

Wówczas otrzymuje się uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

Rzeczoznawca majątkowy to specjalista, który m.in. zajmuje się wyceną nieruchomości, czyli określeniem jej wartości.

W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, określa się wartość rynkową, czyli najbardziej prawdopodobną cenę możliwą do uzyskania w transakcji sprzedaży.

W celu określenia tej wartości, rzeczoznawca bardzo dokładnie weryfikuje zarówno wycenianą nieruchomość, jak też nieruchomości, które były przedmiotem obrotu na rynku. Sprawdza ich lokalizację, odległość od obiektów handlowych, przystanków itp., weryfikuje stan prawny, przeznaczenie nieruchomości, a także jej stan techniczny czy standard wykończenia. A wszystko to m.in. na podstawie zapoznania się z aktami notarialnymi ich sprzedaży.

Dlatego zamawiając wycenę u profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, mamy pewność, że określona przez niego wartość jest ustalona rzetelnie, w oparciu o faktycznie zawarte transakcje na rynku. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze.

Skip to content